top of page
i-bhp.com, szkolenai bhp, kurs bhp, szkolenai bhp online, kursy bhp dla firm
JM

Najczęstsze błędy pracodawców w zakresie BHP.

Niestety, w praktyce zdarzają się różnego rodzaju błędy i niedociągnięcia pracodawców w

zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które mogą narazić pracowników na ryzyko

wypadków, chorób zawodowych lub innych zagrożeń dla ich życia lub zdrowia. Oto kilka

najczęstszych błędów, które pracodawcy popełniają w obszarze BHP.





  • Brak przeprowadzanych szkoleń pracowników w zakresie BHP - pracodawcy często zapominają, że jednym z ich obowiązków jest zapewnienie swoim pracownikom szkoleń z zakresu BHP; brak odpowiedniej wiedzy wśród pracowników na temat występujących w zakładzie pracy zagrożeń i procedur bezpieczeństwa może prowadzić do zwiększenia liczby niebezpiecznych sytuacji, wzrostu liczby wypadków, czy chorób zawodowych.


  • Brak oceny ryzyka zawodowego - część pracodawców nie realizuje obowiązku dokonywania okresowej oceny ryzyka na stanowiskach pracy, przez co zarówno oni, jak i ich pracownicy nie są świadomi potencjalnych zagrożeń; brak identyfikacji zagrożeń na stanowisku pracy utrudnia, albo wręcz uniemożliwia podjęcie odpowiednich decyzji w zakresie środków prewencyjnych, realnie zmniejszających istniejące zagrożenia.


  • Brak odpowiedniego sprzętu ochronnego – jeżeli nie mamy prawidłowo wykonanej oceny ryzyka zawodowego, pracodawcy nie są w stanie dokonać właściwego doboru środków ochrony indywidualnej. Nie mając pełnej świadomości co do występujących w zakładzie pracy zagrożeń, bardzo często bagatelizują ich potencjalne skutki. Z drugiej strony, pracownicy bardzo często unikają stosowania środków ochrony indywidualnej, właśnie ze względu na fakt, że są one źle dobrane, niekomfortowe, nie dostosowane do panujących w zakładzie pracy realiów albo wręcz nie spełniają podstawowych wymagań bezpieczeństwa lub najzwyczajniej w świecie, pracownicy nie wiedzą jak z nich prawidłowo korzystać. Taka sytuacja z pewnością prowadzi do zwiększenia liczby wypadków przy pracy oraz niepotrzebnego narażenia pracowników na działanie występujących na stanowisku pracy zagrożeń.


  • Niedostateczne utrzymanie stanu technicznego sprzętu i infrastruktury – notoryczne zaniedbywanie konserwacji i przeglądów maszyn, narzędzi, urządzeń czy infrastruktury może prowadzić do zwiększenia liczby awarii, które mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników.


  • Lekceważenie przez pracodawców zgłaszanych incydentów, zdarzeń potencjalniewypadkowych lub wręcz samych wypadków przy pracy - pracodawcy często niezachęcają pracowników do zgłaszania różnego rodzaju incydentów, zdarzeńpotencjalnie wypadkowych, ukrywając występujące w zakładzie pracy problemy, niepróbując nawet ich rozwiązać, w myśl zasady, że „jakoś to będzie”. Takie działania utrudniają analizę i zapobieganie podobnym sytuacjom niebezpiecznym w przyszłości, a także nie pozwalają na bieżąco rozwiązywać powstających podczas pracy problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.


  • Niedostateczne zabezpieczenie miejsc szczególnie niebezpiecznych w zakładzi pracy - brak odpowiednich zabezpieczeń na terenie zakładu pracy miejsc szczególnie niebezpiecznych w różnego rodzaju urządzenia techniczne tj.: poręcze, barierki, sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, lustra sferyczne, włazy, pokrywy itp. Takie lekceważenie swoich obowiązków przez pracodawcę może prowadzić do realnego wzrostu liczby potencjalnych wypadków przy pracy, w tym ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim.


  • Niewłaściwe składowanie i przechowywanie substancji niebezpiecznych -pracodawcy powinni przestrzegać odpowiednich zasad bhp dotyczących przechowywania i obchodzenia się z niebezpiecznymi substancjami, aby uniknąć ich wycieków lub niezamierzonego i niekontrolowanego uwolnienia substancji do środowiska pracy, a tym samym zagrożenia zatruciem dla pracowników. Pracodawca powinien opracować swoje wewnętrzne instrukcje bhp dotyczące bezpiecznego składowania, magazynowania, transportu, czy działania ze środkami chemicznymi w sytuacjach awaryjnych. Nie możemy także zapomnieć o obowiązkowym, zapoznaniu pracowników z kartami charakterystyki wszystkich wykorzystywanych w procesach pracy substancji i mieszanin szkodliwych lub niebezpiecznych.


  • Brak przygotowanych i wdrożonych instrukcji na wypadek awarii, pożaru lub innych zagrożeń – niestety w pracy jest jak w życiu, nie zawsze jest różowo i czasami zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które pracodawca powinien ze swojej strony przewidzieć i przygotować się do nich, określając zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych, awarii, w przypadku powstania pożaru. Takie działania mogą w znaczny sposób pomóc w szybkiej i skutecznej reakcji na pojawiające się zagrożenia oraz zapewnić skuteczną ewakuację pracowników i zabezpieczenie zagrożonego miejsca.


  • Ignorowanie zmian w przepisach i normach BHP - pracodawcy zajęci prowadzeniem swoich przedsiębiorstw, bardzo często nie zauważają pojawiających się w przestrzeni prawnej zmian, nie dostosowując tym samym swoich działań do zmieniających się przepisów i norm w zakresie prawa pracy czy bhp. Takie działanie może prowadzić do odpowiedzialności finansowej pracodawcy w przypadku pojawienia się kontroli.


  • Brak zaangażowania kadry zarządzającej – w sytuacji, gdy kierownictwo firmy nie jest zainteresowane promowaniem kultury bezpieczeństwa i higieny pracy, nie widzi ogromnego potencjału w tego typu działaniach, taka firma nie będzie w stanie osiągnąć wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, ponieważ przykład i świadomość problemów musi iść „od góry”, trudno wymagać zaangażowania w sprawy bezpieczeństwa ze strony pracownika, skoro sam pracodawca, czy wyznaczone przez niego osoby kierujące pracownikami, nie widzą sensu w podejmowaniu tego typu przedsięwzięć.


Unikanie powyższych niedociągnięć i skupienie się na zapewnieniu bezpiecznych warunków

pracy dla pracowników jest sprawą kluczową dla poprawy bhp w miejscu pracy.

Wprowadzenie odpowiednich procedur, instrukcji, zasad, szkoleń dla pracowników, regularne

wykonywanie ocen ryzyka oraz realne zaangażowanie kierownictwa w sprawy

bezpieczeństwa mogą przyczynić się do stworzenia bezpiecznej i higienicznej kultury w

firmie, ponieważ sami pracownicy będą zainteresowani wspieraniem pracodawcy w

podejmowanych przez niego działaniach.

20 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page