Będąc na urlopie, upały są dla nas powodem do radości, ale kiedy dopadają nas w pracy stają się dla nas co najmniej uciążliwe. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w takiej sytuacji? Co powinien zapewnić, a co będzie tylko jego dobrą wolą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Badania naukowe pokazują, że nasz organizm najlepiej i najbardziej produktywnie pracuje w
temperaturze od 18°C do 20°C. Zgodnie z §15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pomieszczenia pracy powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Należy zapewnić w nich m.in. odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza, zabezpieczyć je przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia lub uciążliwymi dla pracowników.
1) Podstawowym obowiązkiem pracodawcy i to niezależnym od panującej w pomieszczeniach pracy
lub na zewnątrz temperatury, jest zapewnienie dostatecznej ilości wody zdatnej do picia oraz do celów higieniczno – sanitarnych, gospodarczych i przeciwpożarowych. Odległość od źródeł czerpania wody zdatnej do picia nie może przekraczać 75m od stanowiska pracy. Z kolei woda zdatna do picia to taka, która została przebadana pod względem higieniczno – sanitarnym i nadaje się do spożycia przez ludzi.
2) W sytuacji, gdy temperatura powietrza wzrasta, rośnie też zapotrzebowanie naszego organizmu na płyny i tutaj z pomocą przychodzi nam rozporządzenie w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Już §1 zaznacza, że pracodawca m.in. ma obowiązek zapewnić pracownikom pracującym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie napoje, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy. Taka sytuacja będzie miała miejsce m.in. w przypadkach gdy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C oraz
gdy pracownik wykonuje pracę na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej
25°C. Warto tutaj także pamiętać, że w przypadku sporu z pracodawcą w tej kwestii, to właśnie pracodawca będzie musiał udowodnić, że temperatura na stanowisku pracy nie przekraczała w/w wartości i w związku z tym nie występowała praca w warunkach szczególnie uciążliwych, a co za tym idzie nie spoczywały na nim dodatkowe obowiązki.
3) Kolejnym obowiązkiem jest zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń pracy. Zgodnie z §32
rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy , w
pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb
użytkowych i funkcji pomieszczeń pracy, bilansu ciepła, wilgotności oraz występujących
zanieczyszczeń. W miejscach pracy, w których pracodawca zastosował urządzeni klimatyzacyjne lub wentylację mechaniczną, należy pamiętać aby urządzenia te nie powodowały przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy, a strumień powietrza z tych urządzeń nie był skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy i znajdującego się tam pracownika.
4) W §29 w/w rozporządzenia zawarto zapis, mówiący o tym, że okna i świetliki znajdujące się w pomieszczeniach pracy powinny być zabezpieczone w urządzenia eliminujące nadmierne
nasłonecznienie i nagrzewanie pomieszczeń (np. rolety lub żaluzje), a także powinny mieć
możliwość ich otwarcia i ustawienia w pożądanym położeniu, w sposób bezpieczny, z poziomu podłogi, jeżeli służą do wietrzenia pomieszczeń.
Poza wymienionymi powyżej przypadkami, przepisy nie przewidują innych szczególnych obowiązków w związku z podwyższoną temperaturą powietrza i występującymi w okresie letnim upałami. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może z własnej inicjatywy podjąć dodatkowych działań mających na celu złagodzenie warunków, w jakich wykonywana jest praca, ale o tym napiszemy w II części artykułu.