Będąc na urlopie, upały są dla nas powodem do radości, ale kiedy dopadają nas w pracy stają się dla nasco najmniej uciążliwe. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w takiej sytuacji? Co powinien zapewnić, a co będzie tylko jego dobrą wolą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
W pierwszej części artykułu skupiliśmy się na prawnych obwiązkach pracodawcy związanych z pracą w podwyższonej temperaturze wynikającej z warunków atmosferycznych, a teraz zastanówmy się co pracodawca może jeszcze zrobić w tym temacie dla swoich pracowników.
1) Pracodawca może z własnej inicjatywy skrócić obowiązujący czas pracy poniżej norm
wynikających z przepisów (poniżej 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo w przeciętnie
pięciodniowym tygodniu pracy), z zachowaniem przez pracownika prawa do wynagrodzenia.
2) Kolejnym przykładem, może być wprowadzenie przez pracodawcę dodatkowych przerw w pracy
lub zwiększenia długości już istniejących, wliczanych do czasu pracy, co również skróciłoby czas pracy pracownika w warunkach podwyższonej temperatury.
Poza wspomnianymi wcześniej obowiązkami pracodawcy w zakresie pracy pracowników w
podwyższonych temperaturach należy pamiętać o przepisach nakazujących objęcie szczególną ochroną określone grupy pracowników, w szczególności pracowników młodocianych oraz kobiety w ciąży.
Rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym, wskazuje że młodociani w ogóle nie mogą wykonywać pracy w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%.
Z kolei w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią, kobietom w ciąży oraz w okresie karmienia wzbronione są prace w środowisku o dużej zmienności temperatur, szczególnie w sytuacji gdy w środowisku pracy występują nagłe zmiany temperatury powietrza, w zakresie przekraczającym 15°C, przy
jednoczesnym braku możliwości zastosowania co najmniej 15-minutowej przerwy adaptacyjnej w pomieszczeniu o temperaturze pośredniej.
To na pracodawcy ciąży obowiązek przygotowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy swoim pracownikom i to pracodawca ponosi odpowiedzialność za niewłaściwy stan bezpieczeństwa w zakładzie
pracy, na co nie mają wpływu obowiązki innych pracowników wspomagających pracodawcę w tym zakresie.
Pamiętajmy, że jeżeli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia, mamy prawo skorzystać z art. 210 § 1 kodeksu pracy i powstrzymać się od wykonywania pracy w takich warunkach, bez ponoszenia jakichkolwiek negatywnych konsekwencji z tego powodu, a za czas takiego powstrzymania się będzie nam przysługiwało prawo do wynagrodzenia.