top of page
i-bhp.com, szkolenai bhp, kurs bhp, szkolenai bhp online, kursy bhp dla firm
  • JM

Apteczka pierwszej pomocy w miejscu pracy

Zapewnienie sprawnego systemu pierwszej pomocy w miejscu pracy to absolutna konieczność. Kiedy uraz czy nagła choroba zaskoczą nas w pracy, odpowiednio dobrane środki i ich dostępność mogą mieć dla nas ogromne znaczenie w szybkim niesieniu pomocy osobie poszkodowanej. To niezwykle istotne, aby pracodawca zadbał o to, by każdy pracownik miał dostęp do właściwie wyposażonej i oznaczonej apteczki. To właśnie ona stanowi pierwszą linię obrony w przypadku nagłych sytuacji,

gotową do szybkiego działania i udzielenia pomocy poszkodowanym.



Lokalizacja apteczek pierwszej pomocy w pracy

Ilość oraz wyposażenie apteczek jest ustala indywidualnie przez pracodawcę wg potrzeb, czy występujących w zakładzie pracy zagrożeń. Idealnie byłoby, gdyby zaangażować w te czynności lekarza medycyny pracy, sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Co ważne, z pewnością inaczej wyposażymy apteczki dla pracowników administracyjno – biurowych, a inaczej na hali produkcyjnej.

Znajomość lokalizacji apteczek to kwestia, którą każdy pracownik powinien potraktować poważnie.

W sytuacji krytycznej, wiedza o tym, gdzie znajdują się środki pierwszej pomocy, może okazać się kluczowa. Dlatego też, pracodawcy powinni zadbać o to, by apteczki były łatwo dostępne i wyraźnie oznaczone. Zgodnie z Polską Normą jest to biały krzyż na zielonym tle.

Ale to nie wszystko! Obok każdej apteczki powinna znajdować się lista osób wyznaczonych przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy. To właśnie one, w sposób szczególny są upoważnione przez pracodawcę do podejmowania działań związanych z pierwszą pomocą, ale nie oznacza to, że nikt inny nie może takiej pomocy udzielić, wręcz przeciwnie. Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy!



Zawartość apteczki pierwszej pomocy

Zawartość apteczki powinna być dopasowana do warunków panujących w miejscu pracy oraz występujących zagrożeń. Do apteczki należy także dołączyć szczegółową listę jej zawartości, aby każdy pracownik wiedział, czego może się spodziewać, a także instrukcję udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach. Przepisy dają tutaj pracodawcy pełną swobodę, ograniczając ją tylko w

zakresie umieszczania w apteczkach zakładowych leków, czy środków przeciwbólowych, pomimo że w życiu codziennym bywają one bardzo pomocne. Dlatego w apteczce pierwszej pomocy oprócz wspomnianych leków przeciwbólowych nie mogą znajdować się także np.: krople do oczu, krople do nosa, krople żołądkowe, czy woda utleniona.

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak jest? Otóż, w sytuacji nagłego wypadku, nawet

najbardziej niewinne na co dzień substancje mogą stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia poszkodowanego.

Podanie nieodpowiedniego leku czy kropli może wywołać poważne konsekwencje, a nawet spowodować nagłe pogorszenie stanu zdrowia, a nawet śmierć. Dodatkowo, istnieje ryzyko

alergii na któryś ze składników leku, o której poszkodowany może nawet nie zdawać sobie sprawy. Co więcej, ratownik lub sam poszkodowany, będąc w stanie zdenerwowania lub paniki, może popełnić błąd i użyć substancji niezgodnie z jej przeznaczeniem. Dlatego, zamiast ryzykować, lepiej skupić się na wyposażeniu apteczki w materiały opatrunkowe i zabezpieczające, które są przeznaczone wyłącznie do pierwszej pomocy.

W końcu, chodzi przecież o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.


Kontrola i sprawdzanie apteczek

Za sprawdzanie i uzupełnianie apteczek pierwszej pomocy powinni być odpowiedzialni pracownicy wyznaczeni do udzielania pierwszej pomocy. W tej sytuacji kontrola polega na sprawdzeniu terminów ważności produktów, kompletności opakowań i uzupełnienia istniejących braków. Ustalenie częstotliwości takich kontroli może być zapisane w procedurze wewnętrznej zakładu, która precyzyjnie określi, kto, kiedy i w jaki sposób powinien przeprowadzać te czynności.

Nie zapominajmy, że nawet w biurowym środowisku, produkty takie jak plastry mogą szybko zniknąć z apteczki. Drobne skaleczenia czy zadrapania są codziennością, dlatego ważne jest, abyśmy mieli zawsze pod ręką odpowiednio dobrane środki opatrunkowe. Dzięki takiemu zorganizowanemu podejściu możemy być pewni, że nasze apteczki są zawsze gotowe do szybkiej interwencji w razie potrzeby. A to z kolei daje nam spokój i pewność, że dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo naszych

pracowników na najwyższym poziomie.


Pobierz naszą aplikację i szkól się przez telefon!

117 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page