Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, bez aktualnego orzeczenialekarskiego. Dlatego też możemy wyróżnić trzy rodzaje badań profilaktycznych:
wstępne,
okresowe
kontrolne.
Co do zasady, pracodawca zobowiązany jest, przy zatrudnianiu nowego pracownika na podstawie umowy o pracę, do skierowania go na profilaktyczne badania lekarskie.
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
osoby przyjmowane do pracy,
pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Badaniom wstępnym nie podlegają osoby:
przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Powyższą zasadę stosuje się odpowiednio w przypadku przyjmowania do pracy osobypozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.
Pracownik podlega ponadto okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności dopracy, trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnymbadaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowymstanowisku.
Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji iczynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających jest obowiązany zapewnić tympracownikom okresowe badania lekarskie także:
po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami,
po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.
Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nadpracownikami, niezbędne z uwagi na warunki pracy. Pracodawca jest obowiązanyprzechowywać orzeczenia wydane na podstawie badań lekarskich w aktach osobowychpracownika.
Szkolenia BHP Online, bez wychodzenia z domu, skorzystaj już teraz z naszej oferty e-learning lub szkolenia wideo, kliknij tutaj.
Potrzebujesz szkoleń w swojej firmie? Skorzystaj z naszych szkoleń, dojeżdżamy na terenie całego kraju, zarezerwuj bezpłatnie termin szkolenia już teraz, kliknij tutaj.