Nie od dziś wiadomo, że wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na nasz stan zdrowia, a zwłaszcza gdy taki stan rzeczy utrzymuje się przez dłuższy czas. Przebywanie pracownika w środowisku o podwyższonej temperaturze podczas pracy ma istotny wpływ na jego samopoczucie, stan emocjonalny ale także na jego zdrowie fizyczne, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a nawet śmierci.

Długotrwałe narażenie na wysokie temperatury otoczenia może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, biegunkę, uczucie wyczerpania, splątania, dezorientację, zachwianie równowagi elektrolitowej organizmu, skutkujące bolesnymi skurczami mięśni, a także odwodnienie. Rozszerzające się pod wpływem ciepła naczynia krwionośne, przepuszczają na zewnątrz coraz większe ilości wody, powodując obrzęki rąk i nóg, co stanowi mechanizm obronny przed przegrzaniem organizmu.
Dlatego też, praca w wysokich temperaturach otoczenia bywa dla pracowników wręcz nie do zniesienia. Pojawia się wtedy taka myśl, żeby ograniczyć ilość stosowanej standardowo odzieży roboczej lub środków ochrony indywidualnej, wskoczyć w luźniejsze ubranie i zamiast butów roboczych założyć klapki …. W takich sytuacjach wszystko to, co pracodawca nam zapewnił, aby chronić nasze życie i zdrowie nagle zaczyna uwierać, przeszkadzać, zmniejszać naszą wydajność i efektywność pracy.
Tymczasem, pomimo panujących temperatur na pracowniku w dalszym ciągu ciąży obowiązek stosowania przydzielonej przez pracodawcę odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej.
Zgodnie z art. 211 pkt. 4 kodeksu pracy, nie możemy „odłożyć na później” ich stosowania. Z kolei pracodawca powinien w takiej sytuacji przemyśleć, czy właściwie dobrał pracownikom środki ochrony indywidualnej i odzież roboczą uwzględniając rodzaj wykonywanych przez pracowników czynności oraz warunki w jakich będą świadczyć na jego rzecz pracę. W końcu nie bez powodu ustawodawca w art. 237 11a
§1 kodeksu pracy wprowadził obowiązek konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a w szczególności dotyczących środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.
W chwili obecnej możemy kupić odzież roboczą wykonaną z nowoczesnych materiałów, które zapewniają zarówno maksimum bezpieczeństwa, jak i komfort termiczny podczas jej noszenia w upalne dni, dzięki zastosowaniu materiałów zapewniających właściwe odprowadzanie ciepła oraz paroprzepuszczalność.
Warto przeanalizować, po konsultacji z pracownikami, czy dobrym rozwiązaniem nie okazałaby się inwestycja w dwa rodzaje odzieży dla pracowników (wersji letniej i zimowej) oraz zakup bardziej komfortowych i dostosowanych do panujących warunków pracy środków ochrony indywidualnej.
Jeśli szukasz szkoleń bhp online dla Ciebie i Twoich pracowników, skorzystaj już teraz z naszej oferty, wejdź na naszą stronę i wybierz najkorzystniejsze szkolenia bhp.