top of page
i-bhp.com, szkolenai bhp, kurs bhp, szkolenai bhp online, kursy bhp dla firm
JM

Nietypowe zagrożenia w miejscu pracy

Nietypowe zagrożenia w miejscu pracy mogą być trudne do rozpoznania na pierwszy rzut oka, ponieważ nie są tak powszechne i oczywiste jak tradycyjne zagrożenia, co więcej ze względu na ich nietypowość możemy nie traktować ich jako niebezpieczne. Niestety ta uśpiona czujność, może spowodować, że narażeni na tego typu czynniki pracownicy mogą w perspektywie czasu zgłaszać różne problemy zdrowotne i problemy związane z bezpieczeństwem pracy.



zagrożenia w pracy, zagrożenia w miejscu pracy, zagrożenia podczas pracy, zagrożenia pracowników
nietypowe zagrożenia w miejscu pracy


Oto kilka przykładów nietypowych i być może nieoczywistych zagrożeń w miejscu pracy:


  • Zagrożenia psychospołeczne: pomimo, że nie jest to nowy rodzaj zagrożeń, jednak w dalszym ciągu są one przez pracodawców bagatelizowane i lekceważone. Zagrożenia związane są z aspektami psychologicznymi i społecznymi pracy, takimi jak stres, mobbing, izolacja społeczna czy nadmierne obciążenie emocjonalne, mają bardzo duży wpływ na stan zdrowia pracowników. Rozpoznawanie tych zagrożeń wymaga aktywnego monitorowania stanu psychicznego pracowników, przeprowadzania ankiet i rozmów w celu identyfikacji potencjalnych problemów. Unikanie zagrożeń psychospołecznych wymaga wprowadzenia przez pracodawców programów wsparcia psychologicznego, szkoleń antymobbingowych oraz tworzenia sprzyjającego i wspierającego środowiska pracy.


  • Zagrożenia związane z ergonomią: w tym przypadku mamy podobną sytuację. Zagrożenie nie jest nowe, ale w dalszym ciągu jest często niezauważane przez pracodawców. Zdrowotne problemy pracowników mogą wynikać np. z niewłaściwego umiejscowienia lub wyposażenia stanowiska pracy w meble, czy narzędzia pracy, co prowadzi do problemów z kręgosłupem, bólów mięśni, czy zespołu cieśni nadgarstka. Rozpoznanie tego typu zagrożeń wymaga wnikliwej analizy stanowisk pracy pod kątem ich ergonomicznych uwarunkowań. Z kolei unikanie narażenia powinno sprowadzać się do odpowiedniego projektowania stanowisk pracy, zapewnienia właściwie dobranego sprzętu i regularnych szkoleń dla pracowników w zakresie zasad ergonomii w miejscu pracy, w celu zwiększenia ich świadomości w tym zakresie.


  • Zagrożenia związane z nano materiałami: w niektórych branżach istnieje ryzyko narażenia pracowników na kontakt z nano materiałami, które mogą mieć potencjalnie szkodliwe skutki dla ich zdrowia. Rozpoznawanie zagrożeń związanych z nanom ateriałami wymaga świadomości potencjalnych źródeł ekspozycji występujących na stanowiskach pracy, gdzie są stosowane nano materiały. Unikanie tych zagrożeń to stosowanie odpowiednio dobranych środków ochrony indywidualnej i zbiorowej oraz przestrzeganie opracowanych przez pracodawcę procedur bezpiecznej pracy z nano materiałami.


  • Zagrożenia związane z nowymi technologiami: nowoczesne technologie pomagają nam w codziennym życiu, jednak w życiu zawodowym mogą wprowadzać w środowisko pracy nowe formy zagrożenia, takie jak ryzyko związane z robotyzacją, sztuczną inteligencją czy zaawansowanymi maszynami. Pracodawcy wykorzystujący osiągnięcia technologiczne i wspierający się w swoich procesach nowymi technologiami powinni prowadzić ich stały monitoring i na bieżąco analizować ich potencjalne skutki dla zdrowia i życia pracowników. Unikanie tego typu zagrożeń to przede wszystkim odpowiednie szkolenia pracowników i zapewnienie im bezpiecznych procedur pracy z wykorzystaniem nowych technologii.


  • Zagrożenia związane z poważnymi zdarzeniami losowymi: w niektórych miejscach pracy może istnieć ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń losowych, takich jak pożary, trzęsienia ziemi czy eksplozje. Rozpoznawanie takich zagrożeń wymaga przeprowadzenia oceny ryzyka i przygotowania odpowiednich planów awaryjnych na wypadek ich wystąpienia. Unikanie tych zagrożeń będzie polegało głównie na podejmowaniu działań prewencyjnych, np. organizowaniu odpowiednich szkoleń dla pracowników i reagowanie na sytuacje awaryjne zgodnie z opracowanymi procedurami bezpieczeństwa.


  • Zagrożenia związane z przemęczeniem i niewystarczającym odpoczynkiem: w niektórych zawodach, takich jak służby ratownicze, służba zdrowia czy kierowcy długodystansowi, pracownicy mogą być narażeni na zagrożenia związane z chronicznym przemęczeniem i brakiem wystarczające ilości odpoczynku i snu. Dodatkowo, w chwili obecnej zdarza się, że pracownicy chcąc zachować pewien godziwy standard życia, podejmują decyzję o dodatkowym zatrudnieniu, wykonując pracę zawodową już nie na jednym etacie, ale na dwóch, przemieszczając się co dziennie z pracy do pracy. Ciężko w takiej sytuacji o złoty środek, czy cudowne rozwiązanie problemu. Z pewnością chcąc zapobiegać tego typu zagrożeniom, należy monitorować czas pracy pracowników i identyfikować obszary wymagające poprawy. Stosowanie odpowiednich regulacji dotyczących czasu pracy, zapewnienie wystarczających przerw i możliwości wypoczynku oraz edukacja pracowników na temat znaczenia odpowiedniego odpoczynku i jego wpływu na bezpieczeństwo pracy, z pewnością może pomóc w poprawie sytuacji pracowników narażonych na tego typu zagrożenia.

Wczesne rozpoznawanie i podejmowanie działań zmierzających do unikania nieoczywistych i nietypowych zagrożeń w miejscu pracy wymaga aktywnej współpracy między pracodawcami a pracownikami, a także pełnego zaangażowania wszystkich stron w podejmowaniu działań mających na celu zapewnienie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy. W przypadku nietypowych zagrożeń, które nie są powszechnie znane, warto skonsultować się z odpowiednimi specjalistami ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy pomogą zidentyfikować ryzyko i wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze.

95 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page