Za chwilę minie rok, od kiedy obowiązują przepisy dotyczące pracy zdalnej, zawarte w Kodeksie Pracy. Praca zdalna, czyli praca, która może być przez pracownika wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu przez niego wskazanym i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w szczególności z wykorzystaniem środków służących do porozumiewania się na odległość.
Tymczasem, okazuje się, że nie wszyscy pracodawcy w sposób prawidłowy realizują przepisy
dotyczące wykonywania pracy zdalnej. W czasie przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy, w zeszłym roku kontroli, okazało się, że pracodawcy mają jeszcze kilka rzeczy do poprawienia.
Największa liczba uchybień dotyczyła:
nieopracowywania przez pracodawców informacji zawierającej zasady bezpiecznego mi higienicznego wykonywania pracy zdalne
nieprzekazywania przez pracownika wykonującego pracę zdalną oświadczenia
brak wykonanych ocen ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej,
brak oświadczeń pracowników o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej oraz z zasadami bhp podczas wykonywania pracy zdalnej wraz z zobowiązaniem się pracownika do przestrzegania powyższych zasad
nieprawidłowości w zapisach regulaminów określających zasady wykonywania pracy zdalnej
niekonsultowanie treści w/w regulaminów ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników
brak ustalonych wysokości ryczałtów z tytułu zwrotu kosztów podczas wykonywania pracy zdalnej,
niewypłacanie świadczeń z tytułu pracy zdalnej uprawnionym do nich pracownikom
Należy pamiętać, że przed powierzeniem pracownikowi pracy zdalnej należy dopełnić w tym zakresie wszystkich formalności wynikających z przepisów zawartych w Kodeksie Pracy. Pracodawcy nie mogą też zapomnieć o poinformowaniu pracowników wykonujących pracę zdalną o możliwych do wystąpienia zagrożeniach na stanowisku pracy, a przede wszystkim o właściwie przygotowanym i przeprowadzonym szkoleniu z zakresu BHP, obejmującego swym zakresem zagadnienia związane z bezpieczną pracą zdalną.
Pobierz naszą aplikację i szkól się przez telefon!