Pierwsza pomoc a prawo
Zgodnie z art. 67 31 § 9 Kodeksu Pracy, w razie wypadku przy pracy zdalnej pracodawca ma obowiązek stosować odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w sytuacji wypadku przy pracy. Zgodnie z art. 237 § 1 pkt. 1 i 2 Kodeksu Pracy pracodawca w razie wypadku powinien:
podjąć działania eliminujące lub ograniczające powstałe zagrożenie,
zapewnić udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym,
ustalić okoliczności i przyczyny wypadku,
zastosować rozwiązania zapobiegające podobnym zdarzeniom wypadkowym w przyszłości,
w przypadku wypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego niezwłocznie powiadomić o zdarzenia właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora,
prowadzić rejestr wypadków przy pracy,
przechowywać dokumentację wypadku przez okres 10 lat,
pokryć koszty związane z postępowaniem powypadkowym.

Praca zdalna a pierwsza pomoc
W przypadku pracy zdalnej powyższe obowiązki pojawiają się w momencie uzyskania przez
pracodawcę informacji o zaistniałym zdarzeniu wypadkowym, czyli dopiero po zgłoszeniu wypadku przez pracownika lub członka jego rodziny.
O ile obowiązki związane z postępowaniem powypadkowym, czy kwestiami dokumentacyjnymi nie budzą większych wątpliwości, o tyle obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku przy pracy zdalnej, już tak. Pierwsza pomoc, aby była skuteczna powinna być udzielona niezwłocznie, tymczasem, jak to zrobić gdy pracownik znajduje się we wskazanym przez siebie miejscu, często w znacznej odległości od siedziby pracodawcy.
W związku z tym pracodawcy nie mają możliwości udzielić jej na czas i w sposób skuteczny. Na szczęście ustawodawca również dostrzegł tenproblem i w art. 67 31 § 1 Kodeksu Pracy zwolnił pracodawcę z obowiązków wynikających z art. 209 1
Kodeksu Pracy.
Powyższe zwolnienie dotyczy obowiązków związanych z:
udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zapewnienia niezbędnych środków i wyznaczenia osób upoważnionych do jej udzielania,
działaniami związanymi z ewakuacją pracowników, zwalczaniem pożarów oraz zapewnienia niezbędnych środków / urządzeń ppoż.
Statystyki przy pracy zdalnej
Jak wynika ze statystyk Głównego Inspektora Pracy, od początku pandemii (14-03-2020 r.), w trakcie wykonywania pracy zdalnej doszło do 23 wypadków o charakterze śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym, a wśród nich, aż 17 osób poniosło śmierć. Wypadki te były głównie spowodowane wystąpieniem nagłych przypadków medycznych, np. zasłabnięć, problemów ze strony układu krążeniowo – oddechowego.
Pierwsza pomoc przedmedyczna jest niezwykle istotnym elementem ochrony zdrowia i życia
pracowników, dlatego każdy pracownik powinien posiadać wiedzę na temat podstawowych procedur medycznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Również pracownik zdalny powinien być dokładnie poinstruowany, w jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo i pomóc w razie zaistnienia wypadku.
Niezastąpione są tutaj szkolenia z pierwszej pomocy, na których pracownicy w praktyce mogą sprawdzić swoje umiejętności ćwicząc z fantomami, treningowym AED, czy korzystając z innych trenażerów, np. zadławienia, tamowania krwotoków czy korzystania z ampułkostrzykawki. Jeżeli jesteś zainteresowany takim szkoleniem dla swoich pracowników zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły.

Pobierz naszą aplikację i szkól się przez telefon!