top of page
i-bhp.com, szkolenai bhp, kurs bhp, szkolenai bhp online, kursy bhp dla firm
JM

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy jest naszym małym, podstawowym zestawem ratunkowym w sytuacjach kryzysowych i powinna być zawsze gotowa do interwencji w nagłych wypadkach. Ale czy wiesz, co powinno się w niej znaleźć i jak ją skompletować? Dziś zabierzemy Cię w podróż przez kroki niezbędne do stworzenia niemal doskonałej apteczki pierwszej pomocy.



Krok 1 – wybierz odpowiednią skrzynkę, torbę i miejsce.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego pojemnika na apteczkę. Może to być zarówno

skrzynka, jak i wygodna torba lub nawet wodoszczelny pojemnik, jeśli wymagałyby tego warunki pracy. Należy zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie mobilność naszej apteczki, czy może jej lokalizacja w stacjonarnym pojemniku zawieszonym na ścianie, a może jej modułowość. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju i lokalizacji apteczki pierwszej pomocy, powinna być ona łatwo dostępna i we właściwy sposób oznakowana, zgodnie z Polską Normą.


Krok 2 – konsultacje.

Zawartość zakładowych apteczek pierwszej pomocy powinna być skonsultowana z lekarzem

medycyny pracy sprawującym nadzór nad pracownikami. Zastanówmy się także, czy oprócz

standardowego wyposażenia w środki opatrunkowe, nie warto rozważyć zainwestowania w dodatkowe wyposażenie np. AED, szyny Splint, opaskę uciskową, deskę ortopedyczną, czy inny sprzęt służący ewakuacji poszkodowanych z miejsca zdarzenia, itp. Weźmy pod uwagę rozległość naszego zakładu pracy, dostępność stanowisk pracy dla służb ratunkowych, występujące zagrożenia, częstotliwość rodzaj występujących zdarzeń wypadkowych itp.


Krok 3 – wyposażenie.

Teraz czas na wypełnienie apteczki niezbędnymi materiałami. Oto podstawowy, minimalny zestaw, który może znaleźć się w apteczce:

  • Opatrunki: opatrunki indywidualne jałowe, kompresy gazowe (małe i duże), opaski elastyczne (małe i duże), opaski dziane podtrzymujące (małe i duże), plastry z opatrunkiem, przylepiec, chusta trójkątna.

  • Środki dezynfekujące: saszetki z gazikami nasączonymi środkiem dezynfekującym.

  • Nożyczki: nożyczki bezpieczne z zaokrąglonymi końcami.

  • Koc termiczny: koc ratunkowy / folia NRC.

  • Środki ochrony: rękawiczki jednorazowe, maski / ustniki do sztucznego oddychania.

  • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

  • Wykaz osób upoważnionych do udzielania pierwszej pomocy, wykaz numerów alarmowych.

  • Inne, opcjonalne materiały np.: sól fizjologiczna, opatrunki hydrożelowe, elastyczna siatka podtrzymująca opatrunek.

Pamiętaj, aby w zakładowej apteczce pierwszej pomocy nie znalazły się środki lecznicze, środki przeciwbólowe, czy woda utleniona.


Krok 4 – regularnie sprawdzaj i uzupełniaj.

Ostatnim krokiem jest regularne sprawdzanie i uzupełnianie zawartości apteczki. Zgodnie z ustalonymi w zakładzie pracy procedurami sprawdzaj, czy wszystkie niezbędne materiały są na miejscu, czy nie są przeterminowane, czy apteczki są dobrze widoczne, właściwe oznaczone i czy są dostępne.

Weryfikacji apteczek najczęściej dokonują wyznaczeni przez pracodawcę pracownicy upoważnieni do udzielania pierwszej pomocy, ale nie ma przeszkód aby zajmowali się tym inni wyznaczeni w tym celu przez pracodawcę pracownicy.


Szkolenia BHP Online, bez wychodzenia z domu, skorzystaj już teraz z naszej oferty e-learning lub szkolenia wideo, kliknij tutaj.

Potrzebujesz szkoleń w swojej firmie? Skorzystaj z naszych szkoleń, dojeżdżamy na terenie całego kraju, zarezerwuj bezpłatnie termin szkolenia już teraz, kliknij tutaj.

458 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page